КАПАДОКИЈА

Кападокија Програма 2020/21

Кападокија - Ако постои бајка за магична земја од глина, веројатно ќе изгледа како Кападокија. Регионот е во централна Турција и е познат по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилиштa....

landmark
 

Авионски превоз

Вклучен повратен авионски билет со Pegasus Airlines од Скопје преку Истанбул до Кајсери.

 

2, 3 или 4 ноќевања

Ноќевање со појадок во некој од предложените хотели 2, 3 или 4 ноќевања.

 

Аеродромски такси

Вклучени аеродромски такси во цената.

 

Трансфер

Организиран трансфер на релација аеродром - хотел - аеродром.

Кападокија Програма 2020/21

Избор на хотели.

 
Хотел Категорија Услуга Ноќевања Цена Види цена
Kufe Boutique BTQ Ноќевање Со Појадок 2 Ноќи 235 €  Повеќе
Royal Stone Boutique BTQ Ноќевање Со Појадок 2 Ноќи 255 €  Повеќе
Suhan Cappadocia Hotel ★★★★★ Полупансион 3 Ноќи 259 €  Повеќе
Dedeli Konak Cave Hotel BTQ Ноќевање Со Појадок 3 Ноќи 299 €  Повеќе
Sakli Konak Cappadocia Hotel BTQ Ноќевање Со Појадок 3 Ноќи 269 €  Повеќе
By Cappadocia Hotel BTQ Ноќевање Со Појадок 3 Ноќи 299 €  Повеќе
Maze Of Cappadocia BTQ Ноќевање Со Појадок 3 Ноќи 319 €  Повеќе
Yusuf Yigitoglu Konak BTQ Ноќевање Со Појадок 3 Ноќи 319 €  Повеќе
Elit Hotel Ugrup Boutique BTQ Ноќевање Со Појадок 3 Ноќи 269 €  Повеќе
 

Факултативни Екскурзии

Кападокија

Северна Кападокија
Времетраење: 7 часа и 30 мин.
Цена: од 50€

Се посетуваат следниве локалитети: Devrent Valley, Monk’Valley, Avanos, Uchisar Castle, Esentepe Panoramic view, Goreme Open Air Museum.

Турата вклучува: автобуски превоз,водич на англиски јазик, влезници. Факултативно - ручек.

day1
day2
Црвена Долина
Времетраење:7 часа и 30 мин.
Цена: од 50€

Се посетуваат следниве локалитети: Red Valley, Cavusin village, Pigeon Valley, Kaymakli underground city.

Турата вклучува: автобуски превоз, водич на англиски јазик, влезници. Факултативно - ручек

Јужна Кападокија
Времетраење: 7 часа и 30 мин.
Цена: од 55€

Турата започнува во 09.30 часот,враќање во 17.30 часот. Се посетуваат следниве локалитети: Kaymakli underground City, Ihlara Valley, Meleniz River, Belisirma village, Selime Monastery.

Турата вклучува: автобуски превоз, водич на англиски јазик, влезници. Факултативно - ручек

day3
day4
Летање со Балон
Времетраење: околу 2 часа
Цена: од 120€

Турата започнува минимум 45 минути пред изгрејсонце. Трае околу 2 часа. Се прелетуваат следниве области: Love Valley, Aydin Kiragi, Pigeon Valley, Cavusin.

Турата вклучува: трансфер од и до хотел, организатор и водич, летање со балон.

 
Во цената се вклучени следните услуги:
 •  
  Повратен билет со Пегасус.
 •  
  Ноќевање со појадок во некој од предложените хотели 3 или 4 ноќевања.
 •  
  Организиран трансфер од аеродром до хотел и назад
 •  
  Аеродромски такси
 
Во цената не се вклучени следните услуги:
 •  
  Факултативни екскурзии.
 •  
  Екстра трошоци во хотел.
 •  
  Патничко и здравствено осигурување.
 
Повеќе информации:
 •  
  Цените се по лице, сместување во двокреветна соба и важат за индивидуално патување.
 •  
  Други типови на соби на барање.
 •  
  Цените може да претрпат промена во зависност од местата во авион и хотел.
 •  
  Цените за деца се добиваат дополнително.
 •  
  Плаќање исклучиво во денари по курс 61.8 мкд.
 •  
  Плаќање при резервација 100% и нема можност за откажување, менување на термин или менување на имиња.
 •  
  Важност на пасош за влез во Р.Турција е мин. 6 месеци од денот на враќање.
 •  
  Екскурзиите треба да бидат однапред платени и резервирани и за истите не гарантираме дека ќе бидат изведени по горенаведен редослед, изведувањето зависи од временските услови.
 •  
  Важат останатите општи услови на патување на Фибула Ер Травел.
 •  
  Програмата е лекторирана од лектор Ана Бачварска.
Контакт Информации
 • Travel Agency Centar
  • Скопје Центар
  • Ул. Никола Вапцаров бр. 22, 1000 Скопје, Р. Македонија
  • +389 2 3238 081; +389 2 3238 082
  • fibula@t.mk
 • Travel Agency Aerodrom
  • Скопје Аеродром
  • Бул. Јане Сандански бр. 82/1/7, Скопје, Р. Македонија
  • +389 2 2437 606; +389 2 2456 353
  • fibulabiser@t.mk
 • Travel Agency Ohrid
  • Охрид
  • Ул. Македонски Просветители бр. 14А, 6000 Охрид, Р. Македонија
  • +389 46 250 745
  • fibulaohrid@t.mk
 • Travel Agency Kumanovo
  • Куманово
  • Ул. III Македонска Ударна Бригада бр. 52, 1300 Куманово, Р. Македонија
  • +389 31 420 220
  • fibulakumanovo@t.mk
Mobile | Viber | WhatsApp
070 404 488