ЗАНЗИБАР

Патничка програма: Авион / 11 дена - 8 ноќевања


Занзибар,сместен во Индискиот океан , помалку див и неоткриен Ви  нуди сигурно бегство од секојневието......

Ден 1 - (Петок)
Скопје - Доха

Лет од Скопје со авиокомпанијата Qatar Airways во 11:40ч.Пристигнување во Доха во 18:40ч.

Ден 2 - (Сабота)
Доха - Занзибар

Полетување за Занзибар во 08:00ч. Слетување во Занзибар во 14:20ч. локално време. Организиран превоз до  хотел Dow Palace Hotel 4*  .Сместување. Ноќевање .

Ден 3 - (Недела)
Занзибар

Појадок. Организиран превоз во 09.00 ч од хотел за следниве посети: Prison Island Trip и Stone Town City Tour Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 4 - (Понеделник)
Занзибар

Појадок. Организиран превоз во 08.00 ч од хотел за разглед Safari Blue Boat Trip. Се патува до Фумба на југот. Со традиционални бротчиња се плови до островот  Kwale и други прекрасни острови во Menai Bay, После турата враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 5 - (Вторник)
Занзибар

Појадок.Одјавување од хотел и поаѓање со багаж  на разглед Spice Tour во 09.00 ч. После разгледот сместување во хотел Langi Langi Beach Bungalow 4* . Ноќевање.

Ден 6 - Ден 10 - (Среда - Недела)
Занзибар

Појадок. Слободно време за одмор и плажа. Ноќевање.

Ден 10 - (Недела)
Занзибар - Доха - Скопје

Појадок. Слободно време до трансферот. Организиран превоз до аеродром. Лет со Qatar Airways во 15:30ч. Слетување во Доха во 23:59

Ден 11 - (Понеделник)
Скопје

Полетување за Скопје во 07:00ч. Пристигнување во Скопје во 10:40ч. Бегство од секојневието......


Цена: 1580 еур / 97.640 мкд


 

Во цената се вклучени следниве услуги:

 • Авионски билет
 • Аеродромски такси со вклучен багаж од 30 кг
 • Ноќевање во Доха во хотел
 • Организиран трансфер аеродром - хотел - аеродром
 • Сместување во хотел со 4* според програмата 3 ноќевања во градот, 5 ноќевања во хотел на плажа
 • Екскурзиите кои се наведени во програмата
 • Асистенција на аеродром во Занзибар

Во цената не се вклучени следниве услуги:

 • Оброци и пијалоци во Занзибар
 • Виза 50$ ,се добива на влез во земјата
 • Патничко и здравствено осигурување

Важна напомена:

 • Цените се по лице,сместување во двокреветна соба,и валидни за пријавување на мин. 2 патници.
 • Има можност за сместување во хотели од категорија  3, 4 и 5 ѕвездички
 • Цената за пакетот ке зависи од слободни места во авион и хотел
 • Сместување во хотели кои се наведени во програмата  или слични на нив
 • Плаќање исклучиво во денари, курс 1 еур = 61,8 мкд
 • Плаќање при резервација 50% и нема можност т за откажување,менување на термин или менување на имиња после издавање на авионскиот билет. Доплата до 100% 30 дена пред започнување на патувањето.
 • Останатите општи услови на патување  на Фибула Ер Травел и СКТМ важат
 • Програмата е лекторирана од лектор Ана Бачварска

ФАКУЛТАТИВНИ ЕКСКУРЗИИ

 

Prison island trip (Посета на поранешен затвор - бродска тура) [назад]

Вклучува

 • Превоз со брод од Stone Town до Prison Island.
 • Можност за хранење и уживање со Aldabra Giant Tortoises.
 • Посета на градбите изградено од Lloyd Mathew
 • Нуркање

Во далечната 1893 изграден е затвор од Lloyd Mathews со цел криминалците од регионот Tanganyika да се испраќаат на островот.Островот е поранешен затвор за регионот на Занзибар и Танзанија кој во сегашноста пружа шанса за уживање во мир и тишина.Островот се наоѓа во близина на Old Stone Town, кој е дом на огромни копнени желки донесени од Сејшелите во втората половина на 19-тиот век. Во денешно време островот е повеќе познат како колонија на гигантските желки “Aldabran”, некои од нив постари од 100 години! Овој загрозен вид желки се подарок од владата на Сејшелите.

Можност за хранење на желките, прошетка низ островот каде што можат да се сретнат разни видови птици, пауни, лилјаци, прекрасни пеперутки, срни итн. Прекрасниот корален гребен е идеален за нуркање и има прекрасна бела плажа идеална за сончање.

Оваа тура е одличен начин да се запознае историјата и дивиот свет, овозможува прекрасен поглед на Stone Townод море, но и да се слушнат многу поморски легенди специфични за овој крај.

 Во цената е вклучено:

 • Влезници
 • 1L вода
 • Опрема за нуркање (елек за спасување, маска и пераи)
 • Трансфер од и до хотел
 • Бродски превоз
 • Професионален туристички водич

 Во цената не е вклучено:

 • Лични трошоци

 

 

Stone town city tour (Панорамски разглед) [назад]

Вклучува

 • Античка Арапска историја
 • Посета на Англиска црква
 • Посета на House of Wonder, Sultan Palace Museum & the Central Market
 • Пешачка тура низ градот

Стариот град Stone Town е срцето на културата на Занзибар, кој има мали промени во изминатите 200 години. Град со мали улички,пазари, џамии и големи Апарски куќичии што сопственицимеѓусебно се натпреварувале со екстравагантноста на своите живеалишта.Можете да поминете многу часови и денови шетајќи низ фасцинантните мали улички на градот...
Ова е пешачка тура која ве води низ легендарниот Stone Town, каде што се чини дека историјата сеуште мирува. Со посетата на House of Wonders, пораншниот пазар на робови од Источна Африкa

 Во цената е вклучено:

 • Влезници
 • 1L вода
 • Трансфер
 • Професионален локален водич

 Во цената не е вклучено:

 • Лични трошоци

 

 

Safari blue boat trip (Крстарење) [назад]

Вклучува

 • Занзибар е најпознат по морските авантури, крстарење, нуркање...
 • Moрска храна
 • Посета на Мangrove lagoon

Патувањето започнува од селото Fumba оддалечено 20-тина минути од Stone Town. Целодневно крстарење околу мангровите и нуркање покрај најубавите корални гребени во Занзибар надополнето со егзотични овошјаи најдобрата морска храна која до сега сте ја пробале!Турата е погодна за нуркачи почетници и професионалци. Посета на Menaiзаливот каде што можат да се видат делфини, песочни острови, корални гребени итн... Safari Blue е целодневна екскурзија со локален водич, професионални инструктори за нуркање, опрема за нуркање, алкохолни и безалкохолни пијалоци, вкусна морска храна, риба на скара, јастог, гастрономско овошно уживање, кафе и Amarula ликер. Во утринските часови можност за уживање, пливање или нуркање на некој од песочните острови.Нуркањето е со професионална нуркачка опрема со професионални инструктори за почетници. Вклучени пијалоци, свеж кокос и локална ужина.
По нуркањето посета на островот “Kwale”и "Desert Island" ресторанот. Ручекот вклучува: риба, јастог, каламари, ориз, сосови послужени директно од скара и гастрономско овошно уживање со голем избор на тропски овошја.

Истражување на природната лагуна на островот “Kwale” доколку дозволува плимата. Бродовите со кои се плови се традиционални, рачно изработени од махагони и опремени според највисоките стандарди.

Во екскурзијата е вклучена посета на “Menai Bay Conservation Area”,која е дом на два видови делфини.“Menai Bay”e назначен за национален парк  од 1998 година по неговата извонредна убавина. Заливот има многубројни песочни острови, природно направени од морето, ветер и бранови. Пеосчните острови се ненаселени. Возење со локални кануа "ngalawa" изработени од манго дрво. По завршување на сафарито враќање сотрадиционалните Лантин бродови.

 

 Во цената е вклучено:

 • Сите видови алкохолни и безалкохолни пијалоци
 • Професионален туристички водич на Англиски јазик
 • Ручек
 • Трансфери
 • Опрема за нуркање (елек за спасување, маска, пераи)

 Во цената не е вклучено:

 • Лични трошоци

 

 

Spice tour (Посета на плантажи) [назад]

Вклучува

 • Прошетка низ плантажите со зачини на островот
 • Дегустација на тропски овошја и зачини
 • Посета на Персиски бањи изградени во 1850 година од Султанот на Занзибар
 • Посета на селото “Kidichi”
  Турата започнува од селот“Kidichi”и посета на Персиските бањи изградени бо 1850 година од шеикот Саид за неговата сопруга, принцезата Шехерзад. Бањите се нарекуваат Персиски бидејќи биле изградени од прочуените “Shirazi”архитекти.
 • Посета на селото “Kizimbani”
  Турата продолжува во селото “Kizimbani”каде што се посетуваат фармите за зачини со можност да се да се проба тропско овошје и зачини од типот: црн пипер, коријандер, кардамон, цимет, каранфилче, ѓумбир, стапчиња од ванила, морско оревче итн...

Историјата на Занзибар не би била комплетна доколку би ги немало морските оревчиња, каранфилчиња, циметот, ванилата и многу други зачини кои се неопходни состојки во секојдневниот живот во Занзибар. Оваа екскурзија дава можност да се видат плантажите надвор од главниот град во руралните средини, да се дознаат детални информации околу зачините, традиционалните билки кои се користат во секојдневниот живот, традиционалните јадења, билки и зачини кои се користат како лек за разни заболувања, па дури и за боење традиционални церемонијални облеки за свадби и фестивали.

Пешачката тура поминува низ повеќе села, плантажи и фарми за зачини додека работниците се искачуваат по дрвјата,сечат кора од дрвјата, бараат конкретни растенијаи дозволуваат да го почувствувате и пробате истото.На фармите за зачини можете да пробате разни егзотични овошја од Занзибар.По завршување на пешачката тура организиран “Swahili” ручек кој се служи во локална куќа каде што можат да се вкусат зачините во храната. Турата вклучува посета на Персиските бањи “Kidichi” изградени во 1850 година од страна на првиот султан на Занзибар како подарок за неговата сопруга. На фармите за зачини можете да купите свежи зачини. Полудневната тура вклучува транспорт, локален водич, влезници и одличен ручек.

 

 Во цената е вклучено:

 • Влезници
 • 1Л вода
 • Транспорт
 • Професионален локален туристички водич

 Во цената не е вклучено:

 • Лични трошоци

 

 

 
 

 

Контакт Информации
 • Travel Agency Centar
  • Скопје Центар
  • Ул. Никола Вапцаров бр. 22, 1000 Скопје, Р. Македонија
  • +389 2 3238 081; +389 2 3238 082
  • fibula@t.mk
 • Travel Agency Aerodrom
  • Скопје Аеродром
  • Бул. Јане Сандански бр. 82/1/7, Скопје, Р. Македонија
  • +389 2 2437 606; +389 2 2456 353
  • fibulabiser@t.mk
 • Travel Agency Ohrid
  • Охрид
  • Ул. Македонски Просветители бр. 14А, 6000 Охрид, Р. Македонија
  • +389 46 250 745
  • fibulaohrid@t.mk
 • Travel Agency Kumanovo
  • Куманово
  • Ул. III Македонска Ударна Бригада бр. 52, 1300 Куманово, Р. Македонија
  • +389 31 420 220
  • fibulakumanovo@t.mk
Mobile | Viber | WhatsApp
070 404 488