Малдиви | Индивидуални патувања

Секој ден

Малдиви, службено Република Малдиви е островска држава во Индискиот океан, југозападно од Индискиот полуостров. Се состои од околу 1200 острови, групирани во 26 атоли, меѓу кои околу 200 се населени, а 80 се користат исклучиво за туризам. Официјалната религија е Ислам, а јазикот на поголемиот дел од жителите е дивехи, индоевропски јазик сроден на сингалски, главниот јазик на Шри Ланка. Индустријата се темели врз туризам и риболов. Малдивите имаат претрпено значителна штета од цунами во Индискиот океан во декември 2004 година. Нудизам е забранет со закон, вклучувајќи ги и плажите на одмаралиштата. Во повеќето ресторани не е дозволен престој во костими за капење.
 • 31.05.2021
 • 9 дена / 7 ноќи
 • Со појадок / Полупансион
 • Авионски превоз
+
од € 1190
Сите цени

Авион

Поаѓање
15:50
-
23:30
Софија
Qatar Airways
Доха
Заминување
08:10
-
14:20
Доха
Qatar Airways
Софија
Поаѓање
00:40
-
07:30
Доха
Qatar Airways
Мале
Поаѓање
20:55
-
23:55
Мале
Qatar Airways
Доха
Летови: Секој ден
Летови: Секој ден
Покажи детали

Хотел

Хотел
Локација
Ноќевања
Цена
Bandos hotel Maldives 4*
Bandos
Со појадок
€1190
Отвори детали
Тип на соба: Стандард | Трансфер: speed boat (€90)
Kuredu Ressort & Spa 4*
Kuredu
Со појадок
€1199
Отвори детали
Тип на соба: Бунгалов | Трансфер: sea plane (€380)
Sun Island & Ressort 4*
Sun Island
Полупансион
€1470
Отвори детали
Тип на соба: Вила | Трансфер: sea plane (€250)
Meeru Island 4*
Meeru Island
Со појадок
€1190
Отвори детали
Тип на соба: Стандард | Трансфер: sea plane (€170)

Во цената е вклучено

 • Авионски билет од Софија со Qatar Airways со вклучени аеродромски такси и 25 кг багаж
 • 9 дена, 7 ноќевања во хотел, услуга ноќевање со појадок
 • Асистенција на аеродром на Мале

Во цената не е вклучено

 • Организиран трансфер аеродром – хотел - аеродром на Малдивите(цени во прилог)
 • Организиран превоз до и од Аеродром Софија (цена околу 100 еур од правец)
 • Факултативни екскурзии
 • Таксата за престој се плаќа директно во хотел
 • Дополнителни трошоци во хотел (телефон, ручек и вечера, минибар, пијалоци)
 • Виза за влез на Малдиви не е потребна
 • Задолжителен PCR тест

Важна напомена:

 • Горенаведените цени зависат од местата во авион и хотел
 • Цените за трето лице или деца кои патуваат со возрасно лице дополнително се добиваат во зависност од расположивост во хотел и авион
 • Цените се по лице и важат кога патуваат минимум две лица. Плаќање исклучиво во денари 1 eur=61.8 ден
 • Пасошот треба да биде валиден минимум 6 месеци од денот на враќање
 • Плаќање при резервација 50%,доплата 25 дена пред поаѓање,авионскиот билет се плаќа веднаш
 • Потребен е PCR тест (преведен на англиски) не постар од 72 часа
 • Важат останатите општи услови на патување на Фибула Ер Травел –ОСВЕН ПОГОРЕ НАВЕДЕНИТЕ
 • Програмата е лекторирана од лектор Ана Бачварска