Крстарење по Егејското Море со тргнување од Атина

ПЛОВИДБА И ПОСЕТА низ Атина - Миконос – Кушадаси
Патмос - Родос – Крит – Санторини - Атина

Кратко крстарење по Егејот на кое нема да останете рамнодушни. Миконос со своите познати ветерници, Кушадаси со застанување за посета на Ефес – местото на едно од седумте чуда на античкиот свет и неверојатните грчки острови Патмос, Родос, Крит и Санторини. Ова патување околу преубавиот Егеј ќе го запамтите како патување од соништата.

 • 13.03 | 20.03
  27.03 | 03.04
 • 5 дена - 4 ноќи
 • ПОЛН ПАНСИОН
 • Крстарење

Програма

1 ден
Атина | Миконос (испловување во 13:00 часот)

Ја напуштаме историската и класична Атина и испловуваме на нашата прва дестинација, прекрасниот остров Миконос (пристигнување во 18:00), познат како остров на Ветровите.

Направете вечерна прошетка во преубавата атмосфера кој го нуди стариот град со своите беспрекорни варосани куќички, тесни улички и прекресани ресторани на самата обала.

Препознајте ја позната разгледница на Миконос со ветерниците една до друга додека уживате во погледот на море.

Вечера. Ноќевање и ноќно крстарење за Кушадаси (23:00).

2 ден
Кушадаси | Патмос (испловување во 21:30 часот)

Појадок.

Рано наутро во 07:00ч. разбудете се со поглед на преубавиот турски град – Кушадаси.

Искористете ја можноста да го посетите едно од најголемите чуда за време на античкиот свет – Ефес (ручек).

Испловување во 13:00 часот кон посета на еден од најмалите грчки острови - Патмос. Пристигнување во 16:30 на овој остров кој важи за најпознат и најшармантен и сигурно нема да Ве остави рамнодушни

Слободното време искористете го за прошетка по убавото крајбрежје, прошетка и шопинг во големата чаршија, како и дегустација на некои од локалните специјалитети.

Враќање на бродот и вечера.

Ноќевање и крстарење (21:30) во ноќните часови кон Родос.

3 ден
Родос | Крит (испловување во 21:30 часот)

Пристигнување во Родос во 07:00.

Појадок.

Овој Остров на Сонцето крие секакви изненадувања за своите посетители. Од спектакуларни антички и средовековни градби кои наѕираат низ раскошното зеленило, па сѐ до фантастичните плажи и кристално чистата вода, Родос плени со своите пејзажи и богата историја.

Колосот на Родос, едното од седумте светски чуда на античкиот свет, Долината на Пеперутките, и уште многу други скриени богатства Ве предизвикуваат да го истражете целиот остров.

Ручек.

Поаѓање од Родос во 18:00 часот. Вечера на брод.

Ноќевање и крстарење во ноќните часови кон Крит.

4 ден
Крит | Санторини (испловување во 21:30 часот)

Будење на нова дестинација – Крит - островот со богата историја и култура, поразличен од сите делови на Грција и нуди незаборавно медитеранско искуство.

Појадок.

Нашата одисеја продолжува за Санторини со испловување во 12:00 часот.

Ручек

Во Санторини ќе имате можност да поминете една прекрасна вечер во прекрасните пејсажи, варосани куќи и се разбира да уживате во прекрасните ресторани кои ги нуди овој грчки остров.

Вечера.

Ноќевање и крстарење во ноќните часови кон Атина.

5 ден
Атина (испловување во 00:30 часот)

По неколку дена од ова прекрасно патување и авантура се враќаме назад во главниот град со пристигнување во 06:00 часот наутро каде завршува ова кратко, но незаборавно искуство.

Испланирајте си го денот за прошетка низ Атина и средување на впечатоците во некоја локална таверна.

Во цената е вклучено

 • 4 ноќевања во кабина на крузер со услуга Полн Пансион
 • Анимација, караоке, влез во диско и разни активности во Крузерот
 • Пристанишни такси и бакшиш
 • Забава на брод

Во цената не е вклучено

 • Превоз до пристаништето во Атина
 • Индивидуални трошоци
 • Факултативни излети
 • Патничко осигурување

Важна напомена:

 • Плаќањето е задолжително во денари (1 еур=62 мкд)
 • Цените се изразени по лице
 • Часови за влез на бродот од 13:00 – 17:00 локално време
 • 13 и 20 Март поаѓање во 11:00 часот од Атина, а програмата не вклучува посета на Крит (се останува цел ден во Санторини – Поаѓање во 20:00ч).
 • Организиран превоз (не е вклучен во цената) доколку се формира група (минимум 20 патници)
 • За ова патување потребен е биометриски пасош со важност од мин. 6 месеци
 • Пријавување на брод мин. 2 часа пред најавеното поаѓање на бродот.
 • Индивидуални излети / посети и сѐ друго што не е споменато во програмата е со доплата на лице место
 • Kраен рок за откажување аранжманот од страна на агенцијата е 7 дена пред патување
 • За резервација задолжителна уплата од 250 евра депозит, а целосна доплата 30 дена пред патување
 • За овој аранжман важат општите услови на патување на Фибула Травел