Lundrimi - Ishujt Grekë

Крстарење | Грчки острови и Медитеранот

8 дена, 7 ноќевања

Откријте ја блескавата разновидност и историските богатства на славните грчки острови и Источниот Медитеран. Благословено со неверојатни пејзажи, треперливи смарагдни заливи, драматични карпи и фасцинантна архитектура, ова крстарење од 7 ноќи е исполнета и фасцинантна авантура што не сакате да ја пропуштите. Искусете ги живописните пазари во Истанбул, уживајте во богатите вкусови и ароми на Кикладите и откријте ја богатата историја и фасцинантните легенди за митските богови и кентаури.
 • 09.11.2022 - 16.11.2023
 • 8 дена, 7 ноќевања
 • Inclusive
 • Крстарење
+
од € 449
Сите цени
Map

Распоред

Ден
Поаѓање
Пристигнување
Локација
Среда
19:00
-
Солун, Грција
Четврток
18:30
08:00
Волос, Грција
Петок
20:00
09:00
Санторини, Грција
Сабота
15:00
07:00
Атина, Грција
Недела
-
15:00
Истанбул, Турција
Понеделник
18:00
-
Истанбул, Турција
Вторник
20:00
11:00
Кавала, Грција
Среда
-
08:00
Солун, Грција

Програма

1 ден
09.11.2022 | Солун

Како и многу градови во Грција, историјата на Солун може да се прочита преку различните архитектонски стилови кои се наоѓаат низ градот. Од римскиот период, ја имате извонредно добро зачуваната римска агора во центарот на градот, како и Ротонда и Арката на Галериј. Препознатливиот стил на Византиската империја се наоѓа низ градот, но особено во црквата Агиос Димитриос и византиските бањи, и двете заштитени локации на УНЕСКО кои не треба да се пропуштат.

2 ден
10.11.2022 | Волос

Самиот Волос нуди се што ви треба за возбудлив или релаксирачки ден во пристаништето. Волос - просперитетен универзитетски град чие енергично темпо ќе ве поттикне во неговиот виор на активност, по работ на прекрасното природно пристаниште и во ципурадиките — традиционалните таверни. Шетајќи наоколу ќе најдете грандиозни урбани куќи кои се наоѓаат покрај долгогодишното индустриско наследство на градот.

3 ден
11.11.2022 | Санторини

Воодушевувачкиот пејзаж на Санторини е веднаш препознатлив низ целиот свет. Огромниот број на традиционални варосани куќи и цркви со сина купола се веднаш препознатливи, а вие имате можност да ги искусите шармантните села на островот на нашите бесплатни екскурзии до живописното место за убавина Оја сместено на работ на Калдерата. Нема да сакате да ја заборавите камерата.

4 ден
12.11.2022 | Атина

Нашето крстарење пристигнува рано во Атина, каде што ќе имате цел ден да ја истражувате магијата на оваа модерна метропола. Срцето на античка Грција е културен дом на бројни важни археолошки локалитети и познати знаменитости. Одвојте време да ги откриете најважните моменти или алтернативно да ја откриете шарената улична уметност или да се опуштите на прекрасните плажи со златен песок.

5 ден
13.11.2022 | Истанбул

Нашата следна авантура не носи на раскрсницата на Европа и Азија, Истанбул, а веднаш ќе имате шанса да ја видите од уникатна перспектива. Пловејќи по Босфорскиот теснец на брод, ќе видите спектакуларен поглед на палатата Топкапи и тврдината Румели Хисари. Проследено со прошетка низ историскиот пазар за зачини за да ги разработите вашите сетила.

6 ден
14.11.2022 | Истанбул

Утрото во Истанбул е богато со мелодичниот повик за молитва и мирисот на зачините што се осеќаат во градот. Ова е еден од навистина најголемите градови во светот, прекрасен и полн со можности. Задолжително погледнете го хоризонтот на градот, украсен со силуетирани минариња на раскошни византиски и царски џамии, за да добиете чувство за тоа што го прави Истанбул толку посебен.

7 ден
15.11.2022 | Кавала

Сместено на падините на планината Символо, ова живописно пристаниште е тука со векови. Се вели дека неговото име, Кавала, се засновало на омилениот коњ на Александар Македонски. Денеска популарно го знаат и како „синиот град“, кој може да се пофали со кристално чисти води и неверојатен поглед кон морето. За да го почувствувате древниот живот, можете да ги истражите и блиските урнатини на Неаполис и Филипи, со водич кој ги оживува нивните приказни.

8 ден
16.11.2022 | Солун

Враќање во Солун, во утринските часови.

Во цената е вклучено

 • Сместување на Крузерот Celestyal на база Inclusive
 • 8 дена пловење | 7 ноќи спиење
 • Анимација, караоке, влез во диско, сауна и разни активности во Крузерот.
 • Посета на Босфорот и Пазарот на зачини во Истанбул.
 • Екскурзија и посета на Оја, Санторини
 • Давачки на пристаништето
 • Бакшиши

Во цената не е вклучено

 • Факултативни разгледи и екскурзии
 • Лични трошоци
 • Превоз до Солун
 • Туристички такси (6 еур по лице на ден)

Важна напомена:

 • Плаќањето е задолжително во денари (1 еур=61.8 мкд)
 • За резервација задолжителна уплата од 100% од вкупниот износ
 • За овој аранжман важат општите услови на патување на Фибула Травел