Kapadokia - Udhëtim sezonal

Кападокија | Пакет аранжмани

Програма Пролет 2023

Ако постои бајка за магична земја од глина,веројатно ќе изгледа како Кападокија.Регионот е во централна Турција и е познат по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилиштa
 • Пролет 2023
 • 3 или 4 ноќевања
 • Ноќевање со појадок
 • Авионски превоз
+
од € 279
Сите цени

Хотел

Хотел
Услуга
Ноќевања
Цена
By Cappadocia Hotel&Spa 5*
Со појадок
3
279
Отвори детали
4
295
Cappadocia Old Houses Boutique 4*
Со појадок
3
285
Отвори детали
4
315
Burcu Kaya Hotel*
Полупансион
3
290
Отвори детали
4
315
Fosil Cave Hotel Boutique
Со појадок
3
309
Отвори детали
4
335
Dedeli Konak Cave Hotel 3*
Со појадок
3
309
Отвори детали
4
345
Mahzen Cave Hotel Boutique
Со појадок
3
315
Отвори детали
4
350
Uchisar Kaya Hotel Boutique
Со појадок
3
320
Отвори детали
4
350
Goreme Kaya Hotel 3*
Со појадок
3
359
Отвори детали
4
410
Mithra Cave Hotel Boutique
Со појадок
3
365
Отвори детали
4
415

Екскурзии

Екскурзија
Времетраење
Тип на екскурзија
Цена
Северна Кападокија
9:30 - 17:00
Факултативна
50
Отвори детали
Турата започнува во 09.30 часот,враќање во 17 часот. Се посетуваат следниве локалитети: Devrent Valley, Monk’Valley, Avanos, Uchisar Castle, Esentepe Panoramic view, Goreme Open Air Museum. Турата вклучува: автобуски превоз,водич на англиски јазик, влезници. Факултативно - ручек.
Црвена долина
9:30 - 17:00
Факултативна
50
Отвори детали
Турата започнува во 09.30 часот,враќање во 17 часот. Се посетуваат следниве локалитети: Red Valley, Cavusin village, Pigeon Valley, Kaymakli underground city Турата вклучува: автобуски превоз, водич на англиски јазик, влезници. Факултативно - ручек
Јужна Кападокија
9:30 - 17:00
Факултативна
55
Отвори детали
Турата започнува во 09.30 часот, враќање во 17.30 часот. Се посетуваат следниве локалитети: Kaymakli underground City, Ihlara Valley, Meleniz River, Belisirma village, Selime Monastery Турата вклучува:автобускипревоз,водич на англиски јазик, влезници. Факултативно - ручек
Летање со балон
2 часа
Факултативна
120
Отвори детали
Турата започнува минимум 45 минути пред изгрејсонце. Трае околу 2 часа. Се прелетуваат следниве области: Love Valley, Aydin Kiragi, Pigeon Valley, Cavusin. Турата вклучува: трансфер од и до хотел, организатор и водич, летање со балон

Во цената е вклучено

 • Повратен авионски билет со Пегасус Ерлинес од Скопје преку Истанбул до Кајсери со (20 кг вклучен багаж)
 • Аеродромски такси
 • Сместување во одбран хотел 3 или 4 ноќи
 • Организиран превоз од аеродром – хотел - аеродром

Во цената не е вклучено

 • Факултативни екскурзии
 • Патничко и здравствено осигурување
 • Екстра трошоци во хотел

Важна напомена:

 • Цените се по лице и важат кога патуваат минимум две лица
 • Горенаведените цени не се гарантирани. Цената може да биде повисока и зависи од местата на авион!
 • Плаќањето е задолжително во денари (1 еур=61.8 мкд)
 • За ова патување потребен е валиден биометриски пасош со мин.6 месеца од денот на патувањето
 • За влез во Р.Турција потребно е да имате сертификат за вакцина со поминати мин. 14 дена од втората доза пред влез во земјата, ПЦР тест (не постар од 72 часа) или брз антигенски тест ( не постар од 48 часа), или сертификат дека сте ја прележале болеста во последните 6 месеци. Сите наведени сертификати се однесуваат за лица посатари од 6 години.
 • Формулар за влез, регистрација на : https://register.health.gov.tr (72 часа пред влез во земјата) - задолжителен.
 • За влез во Македонија потребен е сертификат за прележан COVID 19 во последните 180 дена сметајки од денот на оздравување, или примени најмалку 2 вакцини, или пак Антиген негативен тест или ПЦР негативен тест. Сите горенаведени потврди не се однесуваат и не се задолжителни за лица под 18 години.
 • Цените не важат за време на празници
 • Важно: За резервација задолжителна уплата од 100%, и ако се откаже резервацијата се плаќаат пенали од 100 %.
 • Програмата е лекторирана од лектор Ана Бачваровска
 • За овој аранжман важат општите услови на патување на Фибула Ер Травел